Dogovor čelnika osiguravajućih društava u Srpskoj kojim su se obavezali da se neće služiti dampinškim cijenama u oblasti osiguranja od auto-odgovornosti nije urodio plodom jer se pojedine kuće u trci za klijentima još služe nelegalnim popustima. Velika gužva na tržištu izrodila je žestoku konkurenciju među osiguravajućim društvima, pa se većina njih u borbi za svakog osiguranika nerijetko služi dampinškim cijenama i davanjem drugih vrsta nelegalnih popusta. Problem je posebno izražen u oblasti obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti od kojeg osiguravajuća društva ostvaruju i najveće prihode. Zbog toga je u Srpskoj još 2014. godine usvojen kodeks ponašanja kojim su se osiguravajuća društva obavezala da neće davati nelegalne popuste u ovoj vrsti osiguranja, ali se od tada malo šta promijenilo na bolje, jer je većina društava klijentima nastavila da nudi nelegalne popuste koji narušavaju princip konkurencije na tržištu.
Dogovor čelnika osiguravajućih društava u Srpskoj kojim su se obavezali da se neće služiti dampinškim cijenama u oblasti osiguranja od auto-odgovornosti nije urodio plodom jer se pojedine kuće u trci za klijentima još služe nelegalnim popustima.
Velika gužva na tržištu izrodila je žestoku konkurenciju među osiguravajućim društvima, pa se većina njih u borbi za svakog osiguranika nerijetko služi dampinškim cijenama i davanjem drugih vrsta nelegalnih popusta. Problem je posebno izražen u oblasti obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti od kojeg osiguravajuća društva ostvaruju i najveće prihode.
Zbog toga je u Srpskoj još 2014. godine usvojen kodeks ponašanja kojim su se osiguravajuća društva obavezala da neće davati nelegalne popuste u ovoj vrsti osiguranja, ali se od tada malo šta promijenilo na bolje, jer je većina društava klijentima nastavila da nudi nelegalne popuste koji narušavaju princip konkurencije na tržištu. Novi pokušaj regulisanja tržišta uslijedio je krajem avgusta ove godine kada su čelnici osiguravajućih društava, nakon upozorenja Agencije za bankarstvo RS, postigli usmeni dogovor da neće posezati za dampinškim cijenama.
Predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje RS Milomir Durmić kaže da ni taj dogovor nije urodio plodom i da pojedini osiguravači i dalje osiguranicima odobravaju nelegalne popuste.
- Stanje na tržištu je i dalje neuređeno i u većini osiguravajućih društava su prisutni vantarifni popusti. Udruženje je iscrpilo sve mogućnosti i sada je red da Agencija za osiguranje RS primjeni neke od mjera iz svoje nadležnosti kako bi konačno stali u kraj ovom problemu - kaže Durmić.
Društvima koja krše odredbe novog Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju RS mogu biti izrečene visoke novčane kazne, a mogu se suočiti i sa privremenim gubitkom dozvole za rad na period od 30 do 180 dana. Agencija za osiguranje je nedavno zaprijetila da će iskoristiti sve mehanizme koji su joj na raspolaganju da uvede red na tržište.
- Agencija za osiguranje RS će, prema mojim saznanjima, vršiti vanredne kontrole u pet ili šest društava. Nisam upućen o kojim društvima je riječ i do kada će ove kontrole trajati - kaže Durmić.
Direktor "Nešković osiguranja" Milenko Mišanović kaže da i on ima informacije da regulator sprovodi kontrole u nekim društvima, ali da ne zna da li će oni koji krše zakon biti kažnjeni.
- Stanje na tržištu je nepromijenjeno. Pojedina društva se pridržavaju pravilnika, a druga opet uporno krše njegove odredbe - kaže Mišanović i dodaje da će ovaj problem ponovo razmatrati na sjednicama Udruženja društava za osiguranje RS i izražava nadu da će se Agencija za osiguranje intenzivnije uključiti u njegovo rješavanje.
Teško dokazati prevaru
Milomir Durmić kaže da Agencija za osiguranje RS teško sama može dokazati da neko društvo pribjegava damšpinškim cijenama i da je za rješavanje ovog problema potrebna koordinirana akcija svih institucija.
- Vjerujem da uz pomoć Inspektorata RS i drugih kontrolnih institucija regulator može identifikovati društva koja su se služila nelegalnim popustima - kaže Durmić.